Web yadakوب یدک

ماجراهای من و لوازم یدکی بی کیفیت


 

اگر چنین ایراداتی در کشورهای توسعه‌ یافته بوجود می‌آمد، قطعا آن خودرو شانس فروش را از دست می‌داد و کمر سازنده در پرداخت جرایم شاکیان دولا می‌شد! ولی اینجا فرق می‌کند و هیچ اهمیتی ندارد که وقت گرانبهای خود را به بهای تعمیرات خودرو از دست بدهید. البته این داستان همچنان ادامه دارد، هنوز نفس راحتی از بابت تعمیر شدن وسیله‌اتان نکشیده‌اید که دوباره و دوباره همان ایراد نمایان می‌شود!

 

لوازم یدکی تقلبی و بی کیفیت از سروکله‌ی لوازم فروشان بالا می‌روند، نکته‌ی جالب اینجاست که ایشان در میان سونامی زباله گرفتار شده‌اند و به سختی اجناس خوب را (در صورت وجود) از بد تشخیص می‌دهند! زمانی بود که جنس گرانتر به معنای کیفیت مرغوب‌تر آن بود، ولی دیگر چنین نیست، یا باید خیلی خوش‌شانس باشید یا برای انتخاب استخاره کنید!

این ضرب المثل انگلیسی در کشور ما کار نمی‌کند: هنوز آنقدر پولدار نشده‌ام که جنس ارزان بخرم!

بیایید مواردی را که اخیرا برای بنده بوجود آمده بررسی کنیم:

  • با ترمزگیری شدید در سرعت‌های بالا، فرمان اندکی لرزش دارد. برای افزایش کارایی و به نوعی حساسیت تصمیم به تعویض دیسک ترمزهای جلو می‌گیرم. زمان زیادی را در خیابان ملت برای پیدا کردن بهترین دیسک ترمز می‌گذارنم، دست‌آخر گرانترین نمونه را با صدها برچسب هولوگرام و اطمینان و استاندارد خریداری می‌کنم. با رضایت خودرو را به دست تعمیرکارم می‌سپارم، ولی مشکل اینجاست که مجموعه‌ی توپی و سگ‌دست و دیسک ترمز پراید با بلبرینگ چرخ به هم پرس شده‌اند و بلبرینگ‌ها بعد از باز شدن دیگر قابل استفاده نیستند! یک بلبرینگ باز می‌شود، ولی دومی در مجموعه گریپاژ کرده! مجبور می‌شوم یک جفت بلبرینگ چرخ با یک عدد سگ‌دست و توپی بخرم! لنت‌های ترمزم نصفه و نیمه تمام شده‌اند، از این مارکی که خریده‌ام رضایت دارم، پس به مغازه‌ی اختصاصی فروش لنت می‌روم و از همان مارک گران‌قیمت برای جلو و عقب خریداری می‌کنم. بعد از نصب و پرداخت هزینه‌ی ۴۲۰ هزار تومانی و آب‌بندی کردن ترمزها نوبت به آزمایش می‌رسد، در سرعت ۱۲۰ کیلومتر به یکباره بر روی ترمز می‌کوبم، ترمز ماشین به شدت ضعیف شده و بو و دود لنت فضا را پر کرده. بعد از چند هفته دیسک‌های ترمز هم به شدت تاب برداشته‌اند به گونه‌ای که در سرعت ۵۰ تا فرمان بندری می‌زند، دهانم از تعجب باز می‌ماند!
  • عقربه کیلومترشمار خودرو ناگهان از کار می‌افتد و به طبع آن دور موتور از ۳۰۰۰ بالاتر نمی‌رود و ماشین بدجور ریپ می‌زند، یک سنسور برقی کیلومتر شمار خریداری می‌کنم و در جای مربوطه نصب می‌کنم، همه چیز به نظر رو به راه می‌رسد! طبق قرار برای نصب ای سی یو مسابقه‌ای تنظیم شونده مراجعه می‌کنم، سیم‌کشی خودرو از نو انجام می‌شود و ای سی یو را نصب کرده برای برنامه‌ریزی کامپیوتر به راه می‌افتیم، هنوز مسافتی طی نکرده‌ایم که خودرو شروع به ریپ زدن می‌کند و به شدت دود می‌کند! تنها چیزی که به نظرمان می‌رسد این است که ای سی یو مشکل دارد. بعد از بررسی دقیق و یک هفته سر و کله زدن متوجه می‌شویم که سالم است و ایراد از سنسور سرعتی است که هفته‌ی گذشته تعویض کرده‌ام، سنسور را تعویض می‌کنم و همه چیز درست می‌شود و دهانم از تعجب باز می‌ماند!
  • تیغه‌ برف پاک‌کن‌هایم صدای قرچ قرچ می‌دهند، فصل بارش است پس در اولین فروشگاه لوازم یدکی توقف می‌کنم و گرانترین و به نظر خودم بهترین برف‌پاک‌کن را خریداری می‌کنم، این برف‌پاک‌کن‌ها فوق‌العاده هستند و از همان روز اول سمفونی گوش‌نوازی پخش می‌کنند! با زدن برف‌پاک‌کن آب فقط بر روی شیشه مالیده می‌شود و خبری از پاک شدن نیست! همچنین بعد از ۴ ماه استفاده پاره می‌شوند و دهانم از تعجب باز می‌ماند!