Web yadakوب یدک

چگونه سطح روغن‌موتور را چک کنیم؟


 

 

روغن موتور سه کار مهم برای کارکرد درست پیشرانه انجام می‌دهد: خنک‌کاری موتور، جمع‌آوری آلودگی‌ها و قطعات فلزی معلق در موتور، روانکاری قطعاتی که با هم در تماس هستند.

در تحقیقات جدیدی مشخص شده از هر ده نفر، هشت نفر روغن اتومبیل را چک نکرده و با روغن ناکافی حرکت می‌کنند. اگر شما هم یکی از آن هشت نفر هستید، این نوشته به نفع جیب شماست. با کارنوتر همراه باشید. با بررسی سطح روغن تنها چند قدم فاصله دارید!

هر چند وقتی سطح روغن‌موتور را چک کنیم؟

چک کردن سطح روغن موتور

بهتر است این‌کار را هر روز قبل از روشن کردن ماشین انجام دهید. شما که نمی‌دانید، ممکن است روغن‌ریزی شدیدی وجود داشته باشد یا روغن موجود در کارتل در اثر یک ضربه تخلیه شده باشد.

قبل از چک کردن روغن

سطح روغن را زمانی که موتور گرم است بررسی کنید، بعد از خاموش کردن خودرو پنج تا ده دقیقه صبر کنید تا روغن از سرسیلندر و دیواره‌ی سیلندر به سمت کارتل برگردد. یادتان باشد که ماشین را حتما در یک سطح صاف و بدون‌شیب پارک کنید.

سطح روغن را چک کنید

برای بررسی سطح‌روغن باید ماشین را خاموش کنید و کاپوت را باز کنید. 

موتور پژو ۲۰۶ تیپ دو

محل قرارگیری گیج روغن در ۲۰۶ تیپ دو

 

مقدار روغن موجود در موتور توسط گیج روغن مشخص می‌شود. گیج روغن نزدیک موتور است و با دستگیره‌ی زرد یا نارنجی‌رنگ حسابی در چشم می‌زند.

گیج روغن ماشین

گیج روغن و بدنه‌ی آن که در قسمت پایین درون کارتل قرار می‌گیرد.

به این گیج روغن می‌گویند، یک دستگیره به همراه میله‌ای دراز و باریک که در انتهای آن شاخص اندازه‌گیری قرار دارد.

گیج روغن

گیج را به آرامی به سمت بیرون بکشید تا به طور کامل از جایش خارج شود.

گیج روغن

حالا با یک دستمال کاغذی یا پارچه‌ای تمیز روغن‌ها را تمیز کنید و گیج را مثل اول در جای خود قرار دهید و پس از پنج ثانیه بیرون بکشید.

خواندن میزان روغن از گیج روغن

برویم سر قسمت اصلی یعنی خواندن شاخص اندازه‌گیری. در انتهای میله حرف F به معنای فول و L به معنای حداقل دیده می‌شود. یادتان باشد اگر گیج را تا انتها در تیوپ قرار ندهید شاخص اندازه‌گیری هم مقدار درست روغن را نشان نمی‌دهد.

اگر این حروف وجود نداشت نقطه‌‌ای که به انتهای گیج نزدیک‌تر است نشان‌گر فول و نقطه‌ی دیگر هم حداقل را مشخص می‌کند.

روغن زیادی در موتور

روغن کم یا زیادش هر دو به ماشین آسیب می‌رساند و سطح روغن نباید بالاتر از فول یا پایین‌تر از حداقل باشد. در تصویر بالا روغن زیادی در ماشین وجود دارد و باید تخلیه صورت گیرد. امیدوارم از این آموزش استفاده کرده باشید.

  منبع  : Carnoter