Web yadakوب یدک

فیلتر روغن موتور


فیلتر روغن موتور

1. درب ضخیم (TAPPING PLATE)

این صفحه در واقع محل ورود و خروج روغن موتور است. سوراخ های ریز اطراف لبه به گونه ای طراحی شده است که روغن موتور با فشار اویل پمپ به داخل محفظه فیلتر وارد شده و بعد از تصفیه کامل از سوراخ وسط به موتور باز می‌گردد.

همان طور که در شکل زیر مشاهده می‌کنید روغن موتور از منافذ اطراف فیلتر روغن موتور وارد فیلتر شده و محفظه اصلی و وسط به موتور باز خواهد گشت.

فیلتر روغن موتور

فیلتر روغن موتور

2. سوپاپ ضد تخلیه ( ANTIDRAINBACK VALVE )

به دلیل محل قرار گیری فیلتر روغن موتور بر روی موتور این شیر یا سوپاپ به گونه ای طراحی شده است که بعد از خاموش شدن موتور، روغن موتور وارد فیلتر شده می تواند از راه ورودی به درون کارتل برگشته و فیلتر از روغن خالی گردد . خالی شدن فیلتر روغن موتور از روغن می تواند در زمان استارت برای موتور بسیار مضر باشد زیرا در هنگام استارت دوباره پر شدن فیلتر از روغن ممکن است چند ثانیه زمان ببرد که این یعنی موتور در این چند ثانیه بدون روغن موتور کار میکند که این امر می‌تواند باعث آسیب به موتور شود.

فیلتر روغن موتور -سوپاپ ضد تخلیه-

فیلتر روغن موتور – سوپاپ ضد تخلیه

3.  محیط فیلتر  ( FILTER MEDIUM )

این فیلتر از الیاف سلولزی مایکروسکوپیک متخلخل به همراه پارچه های مصنوعی تشکیل شده است که بازده فیلتراسیون ( تصفیه روغن موتور ) را به مراتب افزایش می دهد. این فیلتر همچنین با رزین اشباع شده است که مقاومت آن افزایش یابد.

4. فیلتر کاغذی ( PLEATS )

این صفحات در واقع از تا شدن (  FILTER MEDIUM ) ایجاد می شود و سطح ایجاد شده به خوبی مانند یک فیلتر عمل کرده و ذرات آلوده را جذب میکند. تعداد این صفحات بسته به نوع و ضخامت (FILTER MEDIUM ) دارد.

فیلتر روغن موتور - صفحات فیلتر

فیلتر روغن موتور – صفحات کاغذی فیلتر

5. مجرای مرکزی ( CENTER STEEL TUBE )

این مجرای مرکزی از جنس استیل در واقع ساختمان اصلی فیلتر را تشکیل می دهد که روغن موتور از طریق آن به موتور باز خواهد گشت. تعداد، اندازه و محل قرارگیری سوراخ ها بر روی این مجرا به دلیل اینست که که جریان روغن موتور محدود نشود.

فیلتر روغن موتور - مجرای مرکزی

فیلتر روغن موتور – مجرای مرکزی

6. سوپاپ اطمینان ( RELIEF VALVE )

در روز های سرد زمستان در استارت اول به دلیل غلیظ بود روغن موتور عمل تصفیه به خوبی انجام نمی‌گیرد.  بنابراین برای جلوگیری از کاهش روغن موتور در موتور این شیر باز شده و وقتی فشار به اندازه کافی باشد موجب پایین آمدن فنر در مجرای مرکزی می‌شود که اجازه می‌دهد روغن موتور تصفیه نشده در تیوب مرکزی به سمت بالا حرکت کند و وارد موتور شود.

فیلتر روغن موتور - سوپاپ اطمینان

فیلتر روغن موتور – سوپاپ اطمینان

7. دیسک انتهایی ( END DISC )

برای جلوگیری از نشتی روغن موتور تصفیه نشده به داخل مجرای مرکزی، قسمت های بالا و پایین فیلتر (  FILTER MEDIUM ) را با استفاده از دو دیسک با جنس فیبر و یا فلز به درب ضخیم (TAPPING PLATE) متصل می‌شود.

8. نگهدارنده ( Retainer )

برای اتصال دیسک انتهایی به درب ضخیم در فیلتر روغن موتور از نگهدارنده فلزی استفاده می‌شود.

البته باید دقت کرد که فیلتر روغن موتور در بعضی از خودروها مانند 206 یک پوسته ثابت دارند و در هنگام تعویض فیلتر تنها می‌بایست فیلتر کاغذی و واشر آن تعویض شود.

فیلتر روغن موتور

فیلتر روغن موتور

 

تعاریف مربوط به فیلتر روغن موتور

  • ظرفیت فیلتر روغن موتور:

مقدار آلاینده‌ها و جرم‌هایی که فیلتر روغن موتور می تواند در خود نگه دارد بدون آنکه آنرا مجددا” به جریان روغن موتور پس دهد ظرفیت فیلتر روغن گفته شده و معمولا” با واحد گرم بیان می‌شود.

  • راندمان فیلتر روغن موتور :

به درصدی از آلاینده های روغن که درون فیلتر به دام می افتند ، راندمان فیلتر گفته می‌شود.

  • راندمان یک راهه :

به راندمانی از فیلتر که تنها با یک بار عبور روغن آلوده از آن بدست می آید گفته می شود.

  • دبی گذری از فیلتر روغن موتور :

مقدار روغنی که می تواند بدون استفاده از سوپاپ اطمینان فیلتر با گذر از صافی فیلتر، به صورت پالایش شده از فیلتر عبور کند .

بهترین زمان برای تعویض فیلتر روغن موتور کی می‌باشد؟

پیشنهاد می شود در هنگام تعویض روغن موتور حتما فیلتر روغن موتور به همراه آن تعویض شود. در صورت عدم تعویض فیلتر روغن موتور، می تواند باعث آلوده شدن روغن موتور جدید و در نتیجه کاهش عمر روغن موتور شود. بنابراین با توجه به صرفه اقتصادی می بایست حتما فیلتر روغن موتور تعویض شود.

معرفی برندهای معتبر فیلتر روغن موتور:

با توجه به عملکرد و حساسیت فیلتر روغن موتور توصیه می‌شود حتما از فیلتر روغن موتور باکفیت و اصلی استفاده کنید زیرا در فیلتر های بی کیفیت به دلیل استفاده از کاغذ نامناسب و یا وجود درز در محل اتصال کاغذ ،فیلتراسیون به درستی انجام نمی گیرد و به همین دلیل ذرات و آلودگی ها از فیلتر عبور نموده و به تدریج وارد موتور می شوند . این آلاینده ها با خراش دادن سیلندر و پیستون موجب آسیب جدی به موتور ماشین خواهند شد و همچنین ممکن است روغن موتور به بیرون نشت کند که در نتیجه موجب کاهش سطح روغن موتور شود.

از برندهای معتبر در تولید فیلتر روغن موتور می توان به شرکت های Mobil 1، Bosch، K&N نام برد همچنین از شرکت های معتبر داخلی می توان به نام های تام و سرکان اشاره کرد.

در صورت تمایل می توانید از محصولات اصلی و فیلترهای اصلی تویوتا و هیوندای موجود در فروشگاه اینترنتی نیلاکا بازدید نمایید.

نتیجه گیری:

روغن موتور تمیز و عاری از هر گونه جرم و آلودگی برای سلامت موتور خودرو از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بنابراین اگر روغن موتور بدون عبور از فیلتر روغن موتور وارد سیستم موتور شود، این روغن از وجود جرم ها و آلودگی ها اشباع شده و می تواند موجب خوردگی قطعات داخلی موتور مثل یاتاقان‌ها و … شود. همچنین این آلودگی ها و براده‌های آهن موجود در روغن می‌تواند موجب از کار افتادن پمپ روغن شود.

بنابراین استفاده از فیلتر روغن موتور در خودروهای امروزی امری کاملا ضروری است و باید به این قطعه مصرفی توجه ویژه ای شود.

منبع  : Nilaka