Web yadakوب یدک

بررسی خودروبررسی و مشخصات دنا پلاس


 

مشخصات دنا پلاسمشخصات فنی دنا پلاس

در بخش فنی دوماشین دنا و دنا پلاس کاملا مشترک هستند و حداقل تا پایان سال 95 خبری از دنا توربو و دنا اتوماتیک که ایران خودرو قول تولید آنها را داده است نیست . موتوری که ایران خودرو بر روی ماشین های دنا و دنا پلاس به کار برده است پیشرانه معروف EF7 یا همان موتور ملی میباشد . این پیشرانه 4 سیلندر است و 1646 سی سی حجم دارد و با آرایش خطی درون کاپوت دنا و دنا پلاس قرار گرفته است . ماشین های دنا و دنا پلاس با تکیه بر این پیشرانه 115 اسب بخار قدرت در دور موتور 6300 دور در دقیقه و 157 نیوتن متر گشتاور در دور موتور 5000 دور در دقیقه تولید میکند . دنا و دنا پلاس به علت مشابهت های فنی از نظر مصرف سوخت یکسان میباشند و مصرف سوخت مناسبی دارند . در مدل اولیه ماشین دنا شتاب اولیه در حد متوسط ارزیابی میگردید ولی گویا در ماشین دنا پلاس با رفع برخی از ایراد ها و افزایش کیفیت با وجود یکسان بودن بخش فنی شتابگیری بهتری را شاهد هستیم . در برخی از نمونه های تولیدی ماشین دنا سیستم برق این خودرو به شدت دارای مشکل است که با کمک خدمات پس از فروش ایران خودرو این مشکلات برقی ماشین را رفع میکرد اما در دنا پلاس از آنجایی که قول افزایش کیفیت را مسئولین ایران خودرو داده اند امیدواریم که دیگر این مشکلات فنی و برقی در ماشین دنا پلاس دیده نشود . گیربکس کوپل شده با پیشرانه خودرو دنا و دنا پلاس مشترک است و از نوع گیربکس BE3 میباشد که ایران خودرو بر روی بسیاری از ماشین های تولیدی خود تا به حال استفاده کرده است . ماشین دنا همانند بسیار دیگر از ماشین های تولیدی ایران خودرو از ضعف سیستم انتقال قدرت در بخش دیسک و صفحه کلاچ بهره میبرد و امیدواریم که این مشکل هم در دنا پلاس رفع شده باشد . گیربکس BE3 برای پیشرانه EF7 مناسب است ولی در دنده 5 این ماشین کمی نا هماهنگی با پیشرانه دیده میشود و به اصلاح صدای گژکاری در کابین ماشین شنیده میشود .

 

دنا پلاس

 

هندلینگ ماشین دنا نسبت به سمند تا حد زیادی بهتر شده است و خوب ارزیابی میشود و برای دنا پلاس هم همینطور میباشد . سواری دنا و دنا پلاس هم مشابه هم هستند و با کمی چاشنی اسپرت به راننده ماشین سواری خوبی میدهند . سواری دنا از نظر نرمی کمی به علت اسپرت بودن فرم سواری خشک احساس میگردد که البته در حرکت نرمی خاصی هم احساس میگردد که تجربه سئاری با دنا و دنا پلاس را نسبت به دیگر ماشین های تولید داخل متفاوت مینماید . فرمان ماشین دنا و دنا پلاس نرمی خوبی دارد و دقتش قابل قبول است و از سطح مسیر هم حس خوب و اطلاعات دقیقی به دستان راننده منتقل میکند و تقسیم وزن ماشین هم با توجه به بالا بودن وزن ماشین مناسب میباشد . قدرت ترمزگیری در ماشین دنا خوب است و حس اعتماد به نفس در ذهن راننده به وجود میاورد .

 

جمع بندی دنا پلاس
در کل تولید ماشین دنا برای خودروسازی کشورمان یک پیشرفت بزرگ حساب میشود و ماشین خوبی است و اکنون با انجام تغییرات بر روی این ماشین و تولید دنا پلاس یک قدم رو به جلو دیگر را از خودروسازی کشورمان شاهد بودیم . در ماشین دنا بسیاری از مشکلات به علت فقدان کیفیت کافی بود و امیدواریم در تولید ماشین دنا پلاس با افزایش کیفیت تولید شاهد رفع تمام ایرادات این ماشین باشیم و دنا پلاس یک خودرو تماما با کیفیت و عالی محسوب گردد .

 

تجربه رانندگی با دنا پلاس

دنا پلاس : لباسی جدید بر تنی سال خورده

 

عموما و قالبا بررسی محصولات تولید داخل با آن حال و هوای رنگ و رخ پریده شان جز نا امید کردن خریدار ایرانی و تغییر ذائقه از محصولات ایرانیزه شده به سمت و سوی محصولات رده پایین چینی نتیجه ایی بهتر دربر ندارد. این سوال که چرا شرکتی بمانند ایران خودرو که حداقل در زمینه تاریخ تاسیس سابقه بالاتری از غول های خودرو سازی کره جنوبی دارد ولی همچنان شریان های اصلی فروشش از مونتاژ محصولات تاریح گذشته تامین میشود که جای بسی تامل دارد. با تمامی این اوصاف بیایید کمی با عینک خوشبینی و لبخند به گل سرسبد محصول ملی ایران خودرو (دنا پلاس) نگاهی بیاندازیم.

 

قبل از هرچیزی لازم به یادآوری است که شرکت های داخلی در زمینه فیس لیفت و طراحی قالب و علوم دینامیکی و مشکلات هندلینگ که پس از فیس لیفت و تغییر نام محصول بوجود می آید کاملا غیر حرفه ایی عمل نموده و ماحصل کار برای مثال عدم تعادل و فرمان پذیری مناسب محصولی مانند دنا در پیچ های جاده است. زیبا سازی سمند به قیمت پایین آمدن هندلینگ هیچ ارزش مادی (حداقل برای خریدار) نخواهد داشت!

 

پس از کلی جنجال بالاخره ایران خودرو دست به جیب شد و با کلی قالب سازی و غیره هزینه آش شعله قلم کار خود را با اضافه نمودن واژه پلاس و کلی به به و چه چه و تضمین افزایش کیفیت نسبت به دنا به بازار معرفی کرد . تضمین کیفیت به این معنا که شاید کمتر مشکلات برقی دنا برایتان زحمت ایجاد کند و یا شاید صداهای عجیب کمتری در داخل کابین شنیده شود!

 

دنا پلاس

 

 

با تمامی این اوصاف امروز با حضور در کنار دنا پلاس میتوانیم از بیش تر جوانب این اسب وطنی را مورد بررسی قرار دهیم. با نگاه کلی به بدنه و با کمی تعمق باز هم پلت فرم بردار بزرگترش (سمند) در ذهن بیننده پدیدار میشود اما جای نگرانی نیست چراکه ایران خودرو با باز طراحی نمای کناری دنا پلاس سعی عجولانه ایی در پاک کردن ذهن مخاطب از واژه سمند دارد. به نظر نگارنده ایران خودرو چاره ایی جز استفاده از خط شانه کناری دنا پلاس برای جسور و متفاوت نشان دادن این محصول نداشته است. برای همانگی بیشتر یک تو رفتگی مثلثی گون نیز تکمیل کننده نمای جانبی شده که در هماهنگی هرچه بیشتر با لچکی جدید ستون عقب میباشد. عموما تقلید از بزرگان اتفاق منفی در صنعت خودرو سازی دنیا نیست و جای تامل دارد که چرا طراحان ایران خودرو از هر خودروساز بخش کوچکی را روی ظاهر دنا پلاس پیاده سازی کرده اند چرا که اگر از زوایای گوناگون به دنا پلاس نگاه کنید حداقل نام چند برند در ذهنتان نقش میبندد. امروزه طراحان بزرگ شرکت های خودرو سازی به سمت و سوی طراحی مینیمال و بی آلایش روی آورده اند که نمونه اش را در محصولات وزین فولکس واگن شاهد هستیم. نمای جلوی دنا پلاس با طراحی جدید چیدمان گرافیک چراغ ها و دی لایت جذاب و استفاده از رنگ مشکی در هماهنگ نمودن جلو پنجره با سایر قسمت ها اتفاق در خور توجهی است اما برعکس قسمت جلو در قسمت عقب بخصوص امتداد خط درب صندوق عقب با سپر بیرون زده که در یک راستا با ستون عقب میباشد که کوتاهی در این قسمت یک ایراد بزرگ طراحی محسوب میشود ضمنا طراحی چراغ های عقب نیز کمی شلوغ به نظر می آید اما حداقل شایسته نمره قبولی میباشد.

 

با ورود درون کابین راحتی صندلی ها توجه ما را جلب کرد و میتوان گفت کیفیت و جنس پلاستیک بکار رفته در ادوات داخلی قابل قبول بوده و در سرعت های پایین نسبت به نمونه قبلی دنا داخل کابین از نظر نفوذ صدا ایزوله تر شده است. استفاده از روکش مخمل جدید حس خوبی را به سرنشین بخصوص در فصول سرد منتقل میکند . دوربین عقب هم سورپرایز دیگر دنا پلاس است که با توجه به ابعاد دنا پلاس این آپشن کاملا کاربردی است .

 

بررسی دنا پلاس

 

اضافه نمودن ایربگ های جانبی که اقدام تحسین برانگیزی از سوی ایران خودرو میباشد و از همه اینها جذاب تر مزین شدن دنا پلاس به سانروف میباشد که بیشتر خریداران سانروف دوست ایرانی را سر ذوق آورده است! متاسفانه در بخش فنی اتفاق عجیب و غریبی رخ نداده است فقط شتاب اولیه دنا پلاس تقریبا نزدیک به دو ثانیه کندتر شده است!

 

ترمزهای چهار چرخ همچنان دیسکی و مجهز به ABS و EBD (سیستم مدیریت توزیع نیروی ترمز) میباشد .گیبرکس و پیشرانه همچنان نمونه 5 سرعته دستی و پیشرانه EF7 با حجم دقیق 1646 سی سی (1700 اعلامی) با حداکثر توان خروجی 114 اسب بخار و گشتاور 157 نیوتن متر در دور موتور 4500 دور در دقیقه در دسترس میباشد.به گفته سازنده این پیشرانه از استاندارد آلایندگی یورو 4 تبعیت میکند و دارای مصرف ترکیبی 7.8 لیتر در هر صد کیلومتر پیمایش میباشد .

 

هنگام رانندگی با دنا پلاس کشش خودرو قابل قبول بوده و ترمزهای ضد قفل دیسکی نیزعملکرد قابل اطمینانی داشتند که باعث ایجاد اعتماد به نفسی مضاعف در هنگام رانندگی در روزهای بارانی و برفی میشوند. گیربکس دنا پلاس به نرمی گیربکس های دنده ایی رقبای چینی نیست اما از پس وظایفش برمی آید .نکته آزار دهنده ایی که هنگام رانندگی متوجه آن شدیم میل به انحراف و بیش فرمانی دنا پلاس در ورود و خروج از پیچ ها بوده که دماغه کشیده و عدم توازن مناسب نقطه ثقل خودرو میتواند یکی از علت ها باشد .البته مالک چند روز پس از تست درایو لاستیک های اصلی را با نمونه کره ایی تعویض نموده و پس از چند روز رانندگی در جاده و شهر متوجه چسبندگی و فرمان پذیری بهتر دنا پلاس نسبت به قبل شده بود.

 

چند نکته بشدت مهم در ارتباط با پیشرانه های EF7 را بد نیست یادآور شویم :

 

1. اول اینکه به گفته برخی مصرف کنندگان پیشرانه بعد از کارکردی متوسط دچار روغن ریزی میشود.

 

2. دوم اینکه خرابی دسته موتور از مشکلات شایع این پیشرانه میباشد که بارها گزارش شده است

 

3. سوم اینکه با مراجعه به عوامل مکانیکی در سطح شهر به این حقیقت تلخ میرسید که کسی جرات تعمیر EF7 را ندارد! و با جمله (آقا این موتورا دردسره کار ما نیست و بعد صد هزار کیلومتر این موتورا برات مشکل ساز میشن) مواجه میشویم. دنا پلاس خودروی ضعیفی نیست اما ای کاش در انتخاب پیشرانه دست خریدار را بازتر گذاشته بودند.

 

 

 

عکس دنا پلاس

 

ما به این نکته اشراف داریم که در بازار با این رنج قیمتی جز چند انتخاب چینی هیچ گزینه ایی نمیتواند در صفر کیلومتر ها شما را شگفت زده کند اما میدانیم که دنا پلاس با این حجم از امکانات خوب و طراحی بروز شده روزی قربانی پیشرانه های سوال برانگیز EF7 خواهد شد .شاید آن زمان تمامی ظرفیت فروش ایران خودرو تکمیل باشد ولی این مالک نگون بخت این خودرو است که وقتی زمان گارانتی خودرو سپری میشود از ترس خرابی پیشرانه و عدم پذیرش مکانیک ها مجبور به تمدید گارانتی با مبالغی قابل توجه شود. افسوس که خدمات پس از فروش پنج سال یا 150.000 کیلومتر برای خودروهای این کلاس جز رویا و محالات است.

 

درآخر انتخاب با شماست ما هم از مزایای دنا پلاس گفتیم و از معایبش نیز چند نکته مهم را یادآور شدیم .اگر ماشین باز هستید و نهایتا هر دوسال خودرویتان را تعویض میکنید دنا پلاس خودروی قابل قبولی است و اگر نه! به فکر گزینه دیگری باشید.

 

تغییرات دنا پلاس توربوشارژ نسبت به دنا پلاس معمولی

دنا پلاس توربوشارژ نسبت به دنا پلاس معمولی تغییراتی قابل توجهی داشته نظیر تغییراتی در ظاهر خودرو که به زیبایی آن کمک کرده ، ایمنی و تجهیزات بالا، همچنین برخورداری از موتور پرقدرت مجهز به توربوشارژ که باعث شده دنا پلاس توربوشارژ به عنوان محصولی متفاوت، مورد توجه مشتریان قرار بگیرد.

 


مشخصات دنا پلاس

ویژگی های موتورهای توربوشارژ

در خصوص مزایای موتورهای توربوشارژ باید گفت این موتورها از مزایایی چون افزایش قدرت و شتاب خودرو بدون بالا بردن حجم موتور، افزایش راندمان و بهره وری سوخت، احتراق کامل‌ تر سوخت و آلایندگی و مصرف کمتر نسب به موتور معمولی برخوردار می باشند. موتور به کار رفته در دنا پلاس توربو می‌تواند 150 اسب بخار قدرت و 215 نیوتن متر گشتاور تولید کند که در مقایسه با مدل معمولی افزایش قابل توجهی است. به این ترتیب دنا پلاس توربو قادر است در مدت زمان 10 ثانیه پس از حرکت از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند.

 

برای مشاهده مشخصات فنی و بررسی دنا پلاس توربو اینجا کلیک کنید.

تفاوت های خودروی دنا پلاس توربوشارژ نسبت به خودروی دنا پلاس معمولی

استفاده از رینگ و تایر بزرگ‌ تر و 5 پیچ
طرح رینگ آلومینیومی جدید
فرمان چرمی با دوخت قرمز
زیرپایی موکتی با آرم توربو و نوار قرمزرنگ
تغییر طرح سر دسته دنده
نصب موتور توربوشارژ

 

منبع : ماشین 3