Web yadakوب یدک

چگونه ارگونومی مناسبی در پشت فرمان داشته باشیم


 

لباس مناسب بپوشید

لباسی را انتخاب کنید که آزادی و سرعت عمل شما را خدشه‌دار نکند. پوشیدن کت‌های ضخیم در فصل زمستان، پوشیدن کفش های پاشنه‌بلند یا بوت مناسب نیست. ضخامت زیره‌ی کفش شما باید به گونه‌ای باشد که حس پدال‌ها را به کف‌پا منتقل کند.

در موقعیت صحیح بشینید

بعد از قرارگیری بر روی صندلی پشت خود را تا جای ممکن به پشتی صندلی بچسبانید. کتف‌ها، کمر، باسن همگی در یک راستا قرار گرفته باشند. درست در مقابل فرمان و پدال‌ها قرار بگیرید و از کج نشستن و تکیه دادن به درب و کنسول وسط خودداری کنید.

فاصله‌ی طولی صندلی

تمام صندلی‌ها در فاصله طولی قابل تنظیم هستند. پدال‌ها را با هر دو پا تا انتها فشار دهید، این عمل باید به راحتی و بدون اینکه باسن شما از پشتی صندلی فاصله بگیرد انجام شود، در این حالت باید زاویه‌ی زانوها در حدود ۱۲۰ درجه باشد، در غیر این‌صورت فاصله طولی را به صورت درست تنظیم کنید.

مقاله مرتبط: چرا تصادف می‌کنیم؟

پشتیِ صندلی را تنظیم کنید

بهترین زاویه بین ۹۵ تا ۱۱۰ درجه است. در این زوایا در هنگام تصادفات، بهترین حمایت از کمربند‌ایمنی را در کنار بهترین فاصله برای باز شدن ایربگ‌ خواهید داشت، علاوه بر این تسلط بیشتری به سطح راه‌ها و خودرو خواهید داشت.

ارتفاع فرمان

امروزه‌ها بیشتر خودرو‌ها قابلیت تنظیم ارتفاع غربیلک‌فرمان را به صورت برقی یا دستی دارند. ارتفاع آن باید به شکلی باشد که خواندن درجات به سهولت و بدون تکان دادن سر انجام بپذیرد. با گرفتن فرمان در حالت ۹ و ۱۵ دقیقه کف دستان شما باید کمی پایین‌تر از شانه‌ها باشد.

فرمان را در عمق تنظیم کنید

اگر ماشین شما چنین قابلیتی دارد پس دست‌به‌کار شوید. عمق فرمان را تا جایی که زاویه آرنج‌های شما در حدود ۱۲۰ درجه باشد تنظیم کنید. فاصله‌ی مرکز غربیلک فرمان با جناغ سینه باید حداقل ۳۰ و حداکثر ۴۵ سانتی‌متر باشد.

ارتفاع صندلی

ارتفاع صندلی باید به گونه‌ای باشد که از سر تا سقف حداقل ۵ انگشت فاصله باشد و به اطراف خود بهترین دید را داشته باشید.

ergonomic-tips-for-driving (2)

 

 

پشت‌سری صندلی را میران کنید

فاصله پشت‌سری صندلی تا سر شخص نباید بیشتر از ۲ الی ۳ سانتی‌متر باشد چرا که بیشتر از این مقدار خطر شلاق‌زدن به گردن در تصادفات شایع است. اگر پشت‌سری در فاصله طولی تنظیم نمی‌شود باید با تنظیم پشتی‌ِ صندلی جبران شود. برای تنظیم ارتفاع، در قسمتی که پشت‌سری بیشترین مقدار برآمدگی را دارد باید همراستا با خط چشم باشد.

کمربند ایمنی را ببندید

ارتفاع کمربند ایمنی باید کمی بالاتر از شانه ها باشد، اگر از روی گردن یا استخوان ترقوه عبور می‌کند، موقعیت آن بالا است و ممکن است در سوانح باعث شکستن گردن بشود و اگر از زیر بغل عبور می‌کند در هنگام تصادف از شما حمایت نمی‌کند پس آن‌را درست میزان کنید.

 

منبع کارنوتر