Web yadakوب یدک

قواعد راندن در شب


 

سیستم روشنایی

اگر اولین بار است که در شب پشت فرمان قرار می گیرد، توانایی کارکرد با سیستم روشنایی خودرو الزامی است. در دفترچه‌ی خودرو در مورد نحوه‌ی کارکرد آن‌ها توضیحاتی ارائه شده است. جزئیات راه‌اندازی آن در مدل‌های مختلف تفاوت زیادی ندارد. قبل از شروع به حرکت می‌بایست سلامت کلیه‌ی چراغ‌های اتومبیل در عقب و جلو بررسی شود. استفاده از لامپ استاندارد الزامی‌ست چرا که بهره‌گیری از لامپ‌های غیراستاندارد عاقبت به خیری را برای اموات شما به ارمغان نمی‌آورد! همچنین پرژکتورهای عقب و جلو وسیله‌‌ای برای مردم‌آزاری نیست! بلکه افراد آگاه از آن‌ها فقط در شرایط بدِ جوی بهره می‌برند. استفاده از نور بالا هم صرفا در مناطق کم نور مجاز است و در صورت نزدیک بودن به خودروی جلویی یا آمدن اتومبیلی از روبرو، از نورپایین استفاده می‌شود. برای سبقت گرفتن از خودروی جلویی همچنین از کلیک نوربالا استفاده می‌شود.

 

تنظیم صحیح آینه‌ها

آینه‌ها که حکم چشم ما در پشت و اطراف خودرو را دارند باید مطابق با آنچه در اینجا گفته شده تنظیم شوند.  تنظیم آینه‌ها در حالت شب باعث آرامش چشم‌ها می‌شود.

 

حفظ تمیزی

قبل از شروع حرکت از تمیز بودن شیشه‌ها و آینه‌ها اطمینان حاصل کنید، حتی وجود قطرات آب بر روی شیشه از دید شما می‌کاهد.

 

 

Night Drive (2)

 

واکنش سریع

در هوای تاریک میدان دید کاهش می‌یابد که این موضوع برای افراد با ضعف بینایی شدیدتر است. به دلیل تاخیر در ری‌اکشن بدن، باید بیش از هر زمان دیگری احتیاط به خرج داد. تابلوها به دقت خوانده شود، سرعت مجاز در شب رعایت شود، اگر به عوارض راه آشنا نیستید، بهترین کار حرکت در پشت سر یک ماشین بومی با فاصله‌ی مجاز است. فاصله‌ی مجاز در شب چهار ثانیه است. کارکرد آن به این شکل است که بعد از گذر خودروی جلویی از مکانی که مشخص کردید (یک سطل‌آشغال، تیر چراغ‌برق، درخت، سایه و…) شروع به شمارش می‌کنید، یک‌صد‌ویک، ‌یک‌صد‌و‌دو، ‌یک‌صد‌و‌سه و الی آخر. در صورتی که زودتر از اتمام شمارش به آن مکان رسیدید، پس الان وقت کاهش سرعت است. این فاصله در شرایط بد جوی تا ده الی پانزده ثانیه متغیر است. متاسفانه فاصله‌ی مجاز با خودروی جلویی در کشور ما جدی گرفته نمی‌شود و برخی از افراد فاصله‌ی کم را بجای حماقت، زرنگی تعبیر می‌کنند!

 

 

 

خستگی بدن

بدن در شب هنگام، شور و نشاط و فعالیت صبح را ندارد، همین موضوع باعث خواب ابدیِ افراد بسیاری در پشت‌فرمان شده است. جابجایی در سطح شهر شاید در این زمان پسندیده به نظر برسد، ولی برای سفرهای برون شهری به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که در تاریکیِ هوا نیازی به رانندگی نداشته باشید.

 

قوای شنوایی

متاسفانه افرادی در شب بدون چراغ رانندگی می‌کنند، بنابراین تنها قوه‌ای که شما را برای تشخیص آن‌ها یاری می‌دهد شنوایی است! البته به شرطی که طرف مقابل سوار بر موتور یا خودروی برقی نباشد!

 

آگاهی

اگر رانندگی در شب ضروری است، قبل از قرارگیری در پشت فرمان از نوشیدن دوغ یا الکل خودداری کنید. همچنین از خوردن غذاهای چرب با کالری بالا اجتناب کنید. به علاوه خوردن و آشامیدن، استفاده از تلفن‌همراه و هر چیزی که حواس شما را در حین رانندگی، حتی برای مدت کوتاهی پرت کند بسیار خطرناک است.

 

موانع

آرام رانندگی کنید و آرامش داشته باشید! تنها چیزی که در شب شما را از شر برخورد با موانع نجات می‌دهد سرعت پایین و ایمن است! برخورد با حیوانات بیشتر در شب هنگام رایج است، حتی برخورد با یک گربه ممکن است به خروج از مسیر و عواقب ناگوار بعدی منجر شود.

 

منبع  : Carnoter