Web yadakوب یدک

مطالب فیلتر هوا


 چگونه فیلتر هوای پراید را تعویض کنیم؟

 

 

 
تصویر شاخص پراید ۱۱۱
 
 

انجام به موقع سرویس‌های دوره‌ای باعثِ راندمان بالاتر و کاهش مصرف و افزایش طول عمر موتور می‌شود. در این آموزش با نحوه‌ی تعویض فیلتر هوای پراید آشنا می‌‌‌‌‌‌‌شوید

 

انجام به موقع سرویس‌های دوره‌ای در هر خودرو باعث راندمان بالاتر و کاهش مصرف سوخت و افزایش طول عمر موتور می‌شود. تعویض روغن موتور و فیلتر مربوطه حتما باید در مراکز تعویض روغن انجام شود، چرا که روغن کارکرده‌یِ خودرو از این طریق به مراکز تصفیه و بازیافت روغن راه خواهند یافت و بر روی زمین یا جو‌ی‌های آب ریخته نمی‌شوند، ولی تعویض فیلتر‌بنزین و فیلترهوای موتور و کابین با حفظ ایمنی و کمی علاقه و اطلاعات در مورد چکونگی انجام این عمل، میسر خواهد بود. در این آموزش با نحوه‌یِ تعویض فیلترهوای پراید انژکتوری آشنا خواهید شد. فیلترهوا در این دست خودروها با توجه به شرایط استفاده و آب‌وهوا بین هر ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ کیلومتر تعویض می شود، شایان ذکر است که خودروی پراید فاقدِ فیلترهوای کابین است.

 

 بررسی علل خاموش شدن ناگهانی خودرو

 

بررسی علل خاموش شدن ناگهانی خودرو

 

در حال حرکت با خودرو هستید، خودرو در حال طی کردن خیابان‌ها و یا جاده‌هاست و همه چیز رو به راه است تا اینکه ناگهان از حرکت می‌ایستد و خاموش می‌شود. این مشکل حتی می‌تواند برای خودرویی که روشن بوده و آن را پارک کرده‌ایم و دوباره قصد راه انداختن آن را داریم نیز به وجود بیاید راه‌حل چیست و چگونه باید عیب را پیدا کرد و در صورت توان آن را برطرف کرد.

 

 

 

 فیلتر هوا چیست ؟

 

 

فیلتر هوا چیست ؟

 

فیلتر هوا وسیله ایست که از مواد فیبری ساخته شده است تا ذرات جامد مثل گرد و خاک، گرده، کپک های قارچی و باکتری را از هوا پاک کند.

 

فیلتر هایی که دارای جاذب یا کاتالیزور هایی مثل ذغال (کربن) هستند می توانند بو و آلودگی هایی مثل ذرات ارگانیک فرار یا گازهای اوزون را نیز از بین ببرند.

فیلتر های هوا در وسایلی مثل سیستم های تهویه و موتور ها همانند موتور دیزل ژنراتور  و ژنراتور گازی استفاده می شود.

 

بعضی از سازه ها مثل ناو های هواپیمایی و ماهواره ها و شاتل های  فضایی از فیلتر های فایبرگلاس پشم شیشه ای یا فیلتر کاغذی گالوانیزه استفاده می کنند.

 

یونیزه کننده های هوا از فیلتر یا المانی استفاده می کنند که با استفاده از جریان الکتریکی ثابت ذرات گرد و غبار را جدا می کند. هواکش های محفظه ای احتراق داخلی موتورها و کمپرسورهای هوا می تواند از هر سه نوع فیلتر کاغذی، فوم یا کتان باشد.

 

از فیلترهای oil bath دیگر استفاده نمی شود. فناوری فیلتر های هواکش توربین های گازی پیش رفت چشم گیری در این چند سال اخیر داشته اند. که این به دلیل بهبود آیرودینامیک و دینامیک سیالات کمپرسورهای توربین های گازی بوده است.

 علائم کثیف بودن فیلتر بنزین خودرو

یکی دیگر از علائم کثیفی فیلتر بنزین پایین آمدن راندمان موتور است که باعث کم شدن کشش موتور می شود.

 

 کثیفی و گرفتگی فیلتر بنزین خودرو باعث پایین آمدن بازده موتور، کثیف شدن انژکتورها، بد روشن شدن موتور ، کوتاه شدن عمر پمپ بنزین، سنسور اکسیژن و در بعضی موارد سوختن سوپاپ موتور خودرو می شود.

 

به گزارش عصر ایران یکی از نشانه های کثیف بودن صافی بنزین بد روشن شدن اتومبیل به خصوص در حالت استارت سرد است، معمولا در صورت کثیفی فیلتر بنزین، موتور اتومبیل با اولین استارت بلافاصله بعد از باز شدن سوئیچ روشن نمیشود و باید بعد از باز کردن سوئیچ چند ثانیه منتظر ماند تا فشار بنزین در ریل سوخت به حد کافی برسد. در غیر اینصورت ممکن است برای روشن شدن موتور نیاز به چند استارت باشد.

یکی دیگر از علائم کثیفی فیلتر بنزین پایین آمدن راندمان موتور است که باعث کم شدن کشش موتور می شود. معمولا در این شرایط قدرت موتور مقدار قابل توجهی کاهش یافته و دور موتور به کندی بالا میرود. کاهش قدرت موتور در سربالایی ها و هنگام استفاده از کولر اتومبیل کاملا محسوس است و میتواند باعث بالا رفتن آمپر آب در ماههای گرم سال شود .

در بسیاری از موارد کثیفی و خرابی فیلتر بنزین باعث کثیف شدن و گرفتگی انژکتورها میشود. در این حالت راندمان موتور بشدت کاهش یافته و مصرف بنزین بالا میرود . عبور جرم و ذرات ریز از صافی بنزین و ورود ان به انژکتور باعث مسدود شدن مسیر پاشش سوخت و در نتیجه از کار افتادن یکی از انزکتورها میشود.

یکی از علائم کثیف شدن فیلتر بنزین اتومبیل تغییر صدای پمپ بنزین است. بعد از باز کردن سوییچ اتومبیل پمپ بنزین برای چند ثانیه به کار می افتد ‌‍‌‍، معمولا رانندگان به صدای پمپ بنزین عادت میکنند و ممکن است حتی متوجه بکار افتادن آن نشوند اما کثیفی و گرفتگی فیلتر بنزین باعث ایجاد صدای غیر طبیعی در پمپ بنزین می شود.

منبع: شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران

 آیا فیلتر هوای خودروی شما نیاز به تعویض دارد؟

 

 

اطلاع از زمان نیاز به تعویض فیلتر هوا بسیار مهم بوده چراکه فیلتر هوای تمیز برای عملکرد صحیح خودرو ضروری است. فیلتر هوای تمیز باعث مصرف سوخت کمتر، شتاب بهتر، افزایش عمر موتور و بهبود عملکرد کلی موتور می‌شود. فیلتر هوای تمیز نه تنها باعث ورود هوای تمیز به موتور می‌شود، بلکه مانع از ورود آلودگی به موتور شده که جلوگیری از آسیب رسیدن به آن را در پی دارد.

 

 چه زمانی فیلتر هوای خودرو را تعویض کنیم؟

 

Image result for ‫فیلتر هوا mvm‬‎

هر احتراقی که درون موتور اتفاق می افتد نیاز به هوا دارد. بدون هوا سوخت نمی سوزد و در نتیجه نیروی مورد نیاز تولید نمی شود. به علاوه هوا باید تمیز باشد، در غیر اینصورت گرد و غبار و آلودگی وارد موتور شده و کارآیی آن را کاهش می دهد، باعث خوردگی بدنه موتور می شود و طول عمر خودرو را کم می کند. وقتی که هوای کافی وارد موتور نشود، فشار بیشتری به موتور وارد می شود.

این زمانی است که خودروی شما به فیلتر هوا نیاز دارد. از زمانی که خودرو را روشن می کنید تا زمانی که آن را خاموش می کنید، فیلتر هوا در حال کار کردن است. وظیفه فیلتر هوا، رسانیدن هوای کافی به موتور و پاک کردن هوا از گرد و غبار و آلودگی هایی است که می توانند به موتور آسیب برسانند. اما بهترین فیلترها هم تاریخ مصرف دارند و برای مدت زمان محدودی کار می کنند. چگونه زمان تعویض فیلتر را بفهمیم؟

 

 سیستم مصرف هوا در خودرو

 

سیستم مصرف هوا در خودرو

فیلتر هوا خودرو :

فیلتر هوا خودرو بخش مهمی از سیستم مصرف هوای یک ماشین است، 

دلیل آن است که از طریق فیلتر هوا است که موتور به اصطلاح “نفس” می کشد.
پس باید برای تامین هوای مناسب برای تنفس موتور دقت ویژه ای به فیلتر هوا داشته باشیم.

موتور نیاز به یک مخلوط دقیق سوخت و هوا به منظور احتراق برای حرکت نیاز دارد،
و با توجه به اینکه این هوا نباید هیچ آلودگی در خود داشته باشد وظیفه فیلتر هوا خودرو،
که یک مانع برای جلوگیری از گرد و غبار می باشد، بسیار مهم و حیاتی می باشد.
کار فیلتر هوا، فیلتر کردن خاک و سایر ذرات خارجی در هوا برای جلوگیری از ورود به سیستم و احتمالا آسیب رساندن به موتور می باشد.

فیلتر هوا خودرو معمولا در راه جریان هوا به مجمع سوپاپ دریچه گاز و منیفولد ورودی واقع شده است، و وظیفه تصفیه هوای وارد شده به این قسمت ها را بر عهده دارد.

فیلتر هوا خودرو

 کاربردهای فیلتر هوا

 

کاربردهای فیلتر هوا

به طور مثال فيلتر‌هايي كه در خودروهاي جنگي به كار مي‌روند داراي عمر بالايي می باشند، زيرا زمان براي تعميرات و رسيدگي به آن كم است‌، امروزه فيلتر‌هاي هوا مي‌توانند تا حدود ۹۹٫۸‌درصد كل هواي وارد شده را در شرايط مناسب فيلترينگ نمایند،

براي تست فيلترهاي هوا آنها را تحت شرايط ديناميكي قرار مي‌دهند و مقاومت آنها را در مقابل سوراخ شدن و مواد شيميايي ويا عبور سريع جريان هاي مرطوب آزمايش می نمایند.

فيلتر هوا به مقدار اندكي سرعت ورود هوا به موتور را كم مي‌كند. در نتيجه فيلتر‌هايي بهتر می باشند كه با كمترين افت درورودی هوا بيشترين فيلترينگ هوا را انجام دهند.

 

نتیجه تصویری برای کاربرد فیلتر هوا

 چگونه فیلتر هوای اتاق را تعویض کنیم؟

چگونه فيلتر هوای اتاق را تعويض کنيم؟

خودروهای مدرن اغلب مجهز به فیلتر کابین هستند. این قطعات سودمند خودرو، با فیلتر کردن هوایی که از طریق ورودی های سیستم تهویه به داخل اتاق دمیده می‌شوند، از ورود ذراتی مانند گرد وخاک، گرده گیاهان و آلاینده های دیگر حداقل تا زمانی که شیشه های ماشین بالا هستند به قسمت سرنشینان جلوگیری می‌کنند.

چگونه فیلتر هوای اتاق را تعویض کنیم؟

 

این فیلتر ها را نباید با فیلترهایی که از ورود آلودگی ها به داخل موتور ممانعت می‌کنند اشتباه بگیرید، فیلترهای هوای کابین از محیط داخلی خودرو شما حفاظت می‌کنند و برای زمانی که در فصل های که آلرژی به محیط در آنها بالاست یا در اتوبانهای مملو از خودرو رانندگی می‌کنید عالی هستند.

اولین مرحله در تعویض فیلتر هوای کابین، پیداکردن محل قرار گیری آن است.

فیلتر در اکثر خودروهایی که مجهز به آن هستند به راحتی قابل دسترسی است، اما محل آن از مدلی به مدل دیگر متغیر است.

در بعضی خودروها، فیلتر هوای کابین زیر درب کاپوت قرار گرفته اند، در برخی دیگر در زیر داشبورد یا پشت محفظه مخصوص اشیاء.

کتابجه راهنمای خودرو معمولا محل آن را به شما خواهد گفت، ضمنا می‌توانید از فروشنده خودرو یا یک مکانیک خودرو محل قرارگیری آن را بپرسید تا به شما نشانش دهند.

چگونه فیلتر هوای اتاق را تعویض کنیم؟

به محض اینکه محل فیلتر را پیدا کردید،می‌توانید شروع کنید.

یک فروشگاه لوازم یدکی خودرو می‌تواند شما را در انتخاب جایگزین مناسب برای فیلتر اتاق خودرویتان راهنمایی کند.

معمولا فقط چند دقیقه عمل تعویض فیلتر هوای اتاق وقت شما را خواهد گرفت، بنابراین انجام آن توسط خودتان باعث صرفه جویی در پول، و نجات از وقت کشی زجرآور در اتاق های انتظار کسل کننده مکانیک ها  خواهد کرد.

 

 

 نقش فیلتر هوا در سوخت

نقش فیلتر هوا در سوخت

نتیجه تصویری برای تعویض فیلتر هوا

 

 

فیلتر هوا در اتومبیل بسیار مهم و ضروری است.

در واقع فیلتر هوا نقش اساسی را در خودرو ایفا می کند.

به عبارت دیگر فیلتر هوا در اتومبیلها دارای عملکردی مشابه ریه در بدن انسان است.

از این رو آلودگی فیلتر هوا و مسدود شدن آن می تواند به اصطلاح تنفس خودرو را با مشکل مواجه کند.

فیلتر هوا تاثیر به سزایی در سوخت صحیح بنزین در اتومبیل دارد به گونه ای که در صورت مسدود بودن آن، هوا به دستی به سوخت نمی رسد از این رو سوخت بنزین کامل نخواهد بود این امر موجب می شود تا مصرف بنزین در اتومبیل افزایش پیدا کند. 

فیلتر هوا علاوه در بخش سیستم سوخت اتومبیل، در بخش کابین نیز کاربرد دارد.و موجب تصفیه هوای ورودی به کابین خودرو نیز می شود.

با این وجود اصلی ترین نقش فیلتر هوا در اتومبیل، همان تصفیه هوای ورودی به سیستم احتراق و سوخت است.

با اینکه قیمت فیلتر هوا در مقایسه با سایر قطعات اتومبیل بسیار کم و ارزان قیمت است اما عدم توجه به آن می تواند مشکلات عدیده و هزینه های گزافی را به دنبال داشته باشد.

 

 فیلترهای خودرو: تمیز شوند یا تعویض کنیم؟

فیلترهای خودرو: تمیز شوند یا تعویض کنیم؟

فیلترهای خودرو: تمیز شوند یا تعویض کنیم؟

فیلترهای خودرو، به مرور زمان  عملکرد و کارایی خود را از دست می‌دهند و بسته به شرایط می‌توان آن‌ها را تعمیر یا تمیز کرد.

اتومبیل شما از فیلترهای متنوعی استفاده می‌کند تا همه‌ اجزای آن، کارکرد روان و مناسبی داشته باشند. فیلترهای روغن و سوخت با جدا کردن گرد و خاک و ناخالصی‌ها، مانع از آلودگی قطعات پیشرانه‌ خودرو می‌شوند.
 پس از مدتی، لازم است که این فیلترها تعویض شوند چرا که قطعاتی مصرفی هستند. با این حال خوب است که با نشانه‌های یک فیلتر مشکل‌دار آشنا شوید تا چنانچه قابل تمیز شدن بود، نیازی به خریدن فیلتر جدید نباشد.

 

 

 

 چند نوع فیلتر هوای خودرو داریم

چند نوع فیلتر هوای خودرو داریم

تصویر مرتبط

قطعات در سیستم های داخلی اتومبیل ها به صورت مداوم با هم در ارتباط هستند و نفوذ حتی یک ناخالصی کوچک، می تواند عملکرد کل اتومبیل را دچار مشکل کند، از همین رو مهندسان و طراحان صنعتی فعال در حوزه اتومبیل سازی با استفاده از فیلتر های هوا از ورود مواد خارجی به داخل سیستم های داخلی اتومبیل جلوگیری می کنند. فیلتر های هوا نقش اساسی در تنظیم وضعیت سلامت فنی اتومبیل دارند، از همین رو صاحبان اتومبیل ها، همیشه باید حواسشان به وضعیت فیلتر هوای خودرو خود باشد تا در صورت نیاز سریعا آن را تعویض کنند.فیلتر هوای خودرو

فیلتر هوای خودرو

به طور معمول هر 10 هزار کیلومتر رانندگی با خودرو، باید فیلتر هوای آن عوض شود، در صورت به تعویق انداختن تعویض فیلتر هوا، راندمان عملکردی خودرو کاهش می یابد و هوای کافی به سیستم احتراق اتومبیل نمی رسد، از همین رو به تعویق انداختن تعویض فیلتر هوا، مصرف سوخت اتومبیل را تا 25 درصد افزایش می دهد.

در چند سال اخیر با پیشرفت علم و شناخت متریال های جدید تنوع فیلتر های هوای خودرو بیشتر از قبل شده است و امروزه صاحبان اتومبیل ها در هنگام تعویض فیلتر هوای خودرو خود انتخاب های بیشتری دارند؛ اما مسئله ای که صاحبان خودرو ها همیشه با آن درگیر هستند این است که چه نوع فیلتر هوایی برای خودروشان مناسب تر است و آیا فیلتر های هوای گران تر ارزش پرداخت پول بیشتر را دارند یا خیر.

 

 فیلتر هوا چیست و جایگاهش کجاست؟

 

 

فيلترهوا قطعه ایی مصرفی است که درخودرو، بر سر راه هوای ورودی به موتور قرار می گيرد :

1) ذرات و ناخالصی های موجود در هوا را جذب می کند

2) ميزان هوای مجاز ورودی به موتور را تنظيم می کند.

فیلتر هوای لیفان  X60

 دلایل تعویض منظم و به موقع فیلتر هوا

تعویض منظم و به موقع فیلتر هوای خودرو  حداقل پنج فایده برای خودروی شما  دارد. این پنج فایده شامل :

1- کاهش مصرف سوخت ،

2-  انتشار گازهای گلخانه‌ای کمتر ، 

3- افزایش شتاب خودرو،

4- افزایش طول عمر موتور

5-  بهبود عملکرد کلی خودرو

 

فیلتر هوایToyota yaris

 

برای هر گالن سوخت، موتور اتومبیل شما نیاز به ۱۰ هزار گالن هوای تمیز دارد تا چرخه سوخت کامل شود و فشاری به موتور وارد نشود.

 

 فيلتر هوا چيست؟

فيلتر هوا چيست؟

فیلتر هوا وسيله ای است که درخودرو ،بر سر راه هوای ورودی به موتور قرار می گيرد و ؛ 
1) ذرات و ناخالصی های موجود در هوا را جذب می کند. 

2) ميزان هوای مجاز ورودی به موتور را تنظيم می کند.